NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Ze světa: Gal Gadot je Kleopatra

Vydáno dne 15.10.2020 (533 přečtení)
Premiéra filmu Wonder Woman 1984, ve kterém si po Batman v Superman: Úsvitu spravedlnosti, Justice League a první Wonder Woman už počtvrté zahrála kultovní hrdinku z vydavatelství DC Comics, je zatím stále naplánovaná na Vánoce. Už teď v říjnu však vešlo ve známost, že se následně představí jako jiná silná a mocná žena. 

 


 

Kleopatra Filopator byla egyptskou královnou a jednou z nejvlivnějších žen starověku. Byla krásná, ovládala několik jazyků, uměla vyjednávat, uměla strategicky plánovat, vládla pevnou, ale spravedlivou rukou. Vedle toho se kamarádila se dvěma význačnými římskými státníky, tj. s Markem Antoniem a Juliem Caesarem. Akorát těžko soudit, jaký byl ve skutečnosti její vztah k hadům. Jisté je, že už tenkrát jich musela být na severu Afriky pořádná hromada. Každopádně během uplynulých dvou tisíc roků se stala objektem zájmu mnoha umělců – malířů, sochařů, spisovatelů, divadelníků a pochopitelně i filmařů.

Na stříbrném plátně ji v řadě snímků ztvárnily pozoruhodné herečky nejrůznějších národností – namátkou Claudette ColbertLeonor Varela, Vivien Leigh, Sulaf Fawakhrji. Ze všech nejznámější však nepochybně bude tato pompézní verze z roku 1963, ve které Kleopatra vypadala jako Elizabeth Taylor. Velkolepý spektákl v režii hollywoodské legendy Josepha L. Mankiewicze (viz kniha Pas do Hollywoodu) málem přivedl k bankrotu studio 20th Century Fox. Nakonec to dobře dopadlo a zmíněné studio mohlo v poklidu existovat až do závěru druhé dekády 21. století, kdy ho koupil Disney.

 


 

Ale zpět ke Kleopatře. O jejím znovuoživení se v Továrně na sny mluví už pěknou řádku roků. Zálusk si na ni dělali David Fincher, Paul Greengrass (u těchto dvou se dalo čekat, že to nedopadne), ale také Ang Lee či Denis Villeneuve, který by jistě stvořil umělecky hodnotnou, leč komerčně průměrnou podívanou. Pomáhat mu měli producentská esa Scott Rudin a Amy Pascal. S velkou pravděpodobností by sáhnul po jednom ze scénářů, pod které se (spolu)podepsali David Scarpa (Všechny prachy světa), Brian Helgeland (Robin Hood) a Eric Roth (Forrest Gump). Svého času se důvtipná panovnice dost líbila i Jamesi Cameronovi.

 


 

Dokonce už vešlo ve známost, že bude mít tvář Angeliny Jolie, což by byla velice trefná volba. Nicméně s Gal Gadot bude možná ještě trefnější. Po sérii Rychle a zběsile a své superhrdinské dráze je hodně v kurzu, i když reakce na její obsazení do role Kleopatry jsou vcelku nepochopitelně pomalu stejně rozporuplné, jako když měl Ben Affleck hrát kolegu Batmana. V každém případě se klidně může stát, že nakonec vzniknou o této egyptské královně dva rivalské projekty, tak jako kdysi o Hitchcockovi (Hitchcock/Dívka) nebo o Bílém domě (Pád/Útok). Tento ve Warner Bros. a druhý pod hlavičkou Sony.

Biják s izraelskou rodačkou by měl být de facto čistě ženskou záležitostí. Režie se ujme Patty Jenkins, pod jejímž vedením si už dvakrát oblékla kostým amazonské válečnice, v civilu známé coby Diana Prince. Gal pak se svým manželem prostřednictvím své společnosti Pilot Wave Motion Pictures bude tento historický epos také produkovat. Scénář si vezme na starosti čím dál oslovovanější Laeta Kalogridis, která už pro Olivera Stonea napsala Alexandra Velikého, pro Marcuse Nispela Cestu bojovníka, pro Martina Scorseseho Prokletý ostrov. A samozřejmě nesmíme zapomínat na Terminator Genisys a na Alitu: Bojového anděla, čímž se znova dostáváme k Jamesi Cameronovi, který ji přizval ke spolupráci a režisér Robert Rodriguez souhlasil. V každém případě tento projekt o Kleopatře se tváří hodně zajímavě a ambiciózně. Jenom se nabízí otázka, kdy se vlastně začne natáčet.

FOTO: cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Rudá Sonja

Když jsme si napsali o Princezně nevěstě, nemůžeme vynechat další dvě slavné „osmdesátkové“ fantasy.&nb... celý článek

Speciál

Speciál: O knize Rozmarná léta

Minulý měsíc bohužel odešel Jiří Menzel. Sedm roků zpátky, u příležitosti svých pětasedmdesátin,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení