Zajímavosti u osobností uživatele pohledvenkova

pohledvenkova

pohledvenkova zprava

Napsat uživateli zprávu

oblíbený

Přidat uživatele do oblíbených

  

Řadit dle:   Názvu filmu   |   Od nejnovějších

Počet zajímavostí k osobnostem: 38
Jacobo Arbenz
Přidáno: 8.9.2019
Jacobo Arbenz se stal první obětí invazní politiky legendárních bratří Dullesů. Byl označen za komunistu a pohůnka Sovětského svazu. Arbenzův vztah ke komunismu nejlépe ilustrují jeho slova po návštěvě Československa v 50. letech minulého století. Hospodářská reforma poválečného Československa se Arbenzovi líbila, "avšak není vhodná pro Guatemalu, neboť oni zde budují socialismus, kdežto my se chceme vydat kapitalistickou cestou."
Charles Bronson
Přidáno: 8.9.2019
Osamělý rváč, který ve světle bezzubého právního řádu bere spravedlnost do svých rukou a mstí se zločincům za jejich oběti. Samotný Charles této představě, kterou tak dokonale ztvárnil v pentalogii Přání smrti, příliš nefandil. Jak sám řekl: "Pochybuji, že by to lidé chtěli napodobovat."
Viktor Byčkov
Přidáno: 4.10.2019
V roce 2005 Viktor Byčkov dovedl do vítězného konce soudní spor s holdingem Sobesednik kvůli zneužití ochranné známky "Kuzmič". Byčkov tehdy vysoudil 100 000 RUR. Herec dále sdělil, že se o zneužití známky dozvěděl již v roce 2001 a pokoušel se dohodnout. Byl však vypoklonkován slovy "Да пошёл ты! Мы самые богатые и крутые". Překladu jistě netřeba.
Vilém Čok
Přidáno: 4.8.2019
Vilém Čok je velkým fanouškem sportovního vrhání nožů. Tvrdí, že je to výborný relax.
Vladimír Dlouhý
Přidáno: 8.9.2019
Vladimír Dlouhý vydržel v KSČ až do prosince 1989, kdy ze strany definitivně vystoupil. Už za pár let - coby ministr hospodářství ČSFR a spolutvůrce pravicových reforem - navštívil Velkou Británii. Před pobavenými Angličany kritizoval přebujelý britský sociální systém, který je podle něj neudržitelný a bude nutné jej důkladně osekat.
Karel Effa
Přidáno: 20.6.2019
Někteří jistě znají starší ironické přirovnání "být platný jako vládní vojsko v Itálii". Tzv. vládní vojsko byla protektorátní armáda (Regierungstruppe des Protektorats Böhmen und Mähren), která mimo jiné bojovala na italské frontě po boku Wehrmachtu. Ve vládním vojsku působil i Karel Effa.
Eduard Goldstücker
Přidáno: 23.9.2019
Eduard Goldstücker formuloval neblahý nešvar současné kritiky. Dříve nespokojenec popsal problém a zároveň navrhl řešení. Kritik současný se omezí pouze na popis problému a s řešením se přijít neodváží. Nechce být totiž zesměšněn, potažmo kriminalizován. Naopak se popis problému posouvá do stále obecnější podoby, aby se kritik bezpečně vyhnul jakýmkoliv potížím.
Ernesto Guevara
Přidáno: 21.7.2019
V roce 1966 pobýval Che pět měsíců v tehdejším Československu. Bylo to po jeho neúspěšné misi v Kongu. V Praze debatoval s Valtrem Komárkem o výhodách a potížích reálného socialismu. Che si jednoho dne koupil u kiosku špekáček, z něhož byl nadšen: "Tak levné a chutné! Stačily by nám tři denně."
Adolf Hitler
Přidáno: 24.7.2019
Hitlerův antisemitismus měl drobné trhliny. Jde především o případ židovského lékaře Eduarda Blocha, pocházejícího z Hluboké nad Vltavou. V roce 1907 Bloch pomáhal zmírňovat utrpení Hitlerovy matky Klary, stižené již terminálním stádiem rakoviny. Hitler nešetřil vděkem. V době Třetí říše Bloch požíval značných výhod a v roce 1940 mu nacisté povolili odjezd do USA.
Adolf Hitler
Přidáno: 4.8.2019
Tvrzení o striktním odporu Hitlera vůči alkoholu jsou přehnaná. Svědci dokládají, že "vůdce" občas po obědě pil slabé pivo. Ještě předtím, než se stal Adolf Hitler kancléřem, míval u stolu podivné manýry: Jako velký milovník sladkého neváhal v přítomnosti jiných stolovníků nasypat moučkový cukr do číše s drahým vínem. Díky pozitivnímu vlivu Ernsta "Putzi" Hanfstaengla později Hitler podobných zlozvyků zanechal.
Erich Honecker
Přidáno: 8.9.2019
Erich Honecker sešel ze světa poměrně drastickou smrtí. Pokročilá rakovina jater a nesnesitelné bolesti vedly k tomu, že chilští lékaři Honeckerovi podávali morfium, v posledních dnech i heroin. Když Honecker v přítomnosti své ženy Margot zemřel, vážil čtyřicet kilogramů.
Winston Churchill
Přidáno: 17.9.2019
Legendární Churchillův výrok "I have nothing to offer but blood, toil, tears, and sweat" (Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot) není výplodem jeho nekonečného génia, jak s oblibou tvrdí jeho příznivci. Jde o upravenou verzi citátu italského revolucionáře Giuseppe Garibaldiho "Non ho nullaltro da offrirvi se non sangue e fatica, lacrime e sudore" (Nemám co nabídnout kromě krve a únavy, slz a potu), kterým se Winston inspiroval.
Věra Chytilová
Přidáno: 28.6.2019
Věra Chytilová popsala fenomén, který se často přihodí amatérským hercům: Po odehrání svého partu už nikdy "neopustí záběr". Pořád žijí, mluví a jednají, jako by je kamera dál snímala, ačkoli natáčení dávno skončilo. Takové počínání je samozřejmě příznačné i pro politiku a je příčinou mnoha osobních utrpení.
Miloš Jakeš
Přidáno: 21.7.2019
V jednom ohledu Miloš Jakeš sjednocuje a zároveň fascinuje své příznivce i odpůrce: Jde o jeho železné zdraví. Důvodem je kromě dobrých "kořenů" také fakt, který několikrát osvětlil samotný Jakeš: Snaží se všude chodit pěšky.
Petr Janda
Přidáno: 20.6.2019
Petr Janda s oblibou pózuje jako verbální antikomunista a zejména odpůrce prezidenta Zemana. V časech reálného socialismu se pan Janda odbojem vůči režimu zrovna nestrhal: Olympic pravidelně vystupoval na (komunistickém) Festivalu politické písně v Sokolově. Po únosu letadla Lubomírem Adamicou v roce 1972 (viz také 30 případů majora Zemana - Mimikry) Olympic promptně reagoval písní Únos s jednoznačným vzkazem: "Dlouhá pouť se prodlouží v dlouhou ranvej za louží, neboť řídí smrt, co může tě vzít ještě dál. Doufej, že to nespustí, doufej, že tě propustí...Únosci, vůbec páni, neznají slitování..."
Jiří Janoušek
Přidáno: 20.2.2019
Jiří Janoušek je otcem politického podnikatele Romana Janouška.
Jiří Janoušek
Přidáno: 20.6.2019
Jiří Janoušek figuruje v seznamu agentů StB s krycím jménem "Sorré". Samotný Janoušek kauzu bagatelizuje slovy, že jde o výsledek pouhých osmi schůzek s pracovníkem 1. správy.
Muammar Kaddáfí
Přidáno: 4.8.2019
Muammar Kaddáfí se dostal k moci v roce 1969. V roce 1973 Libye převzala 51% všech nelibyjských ropných společností a tím i kontrolu těžby. Kaddáfí prosadil rozsáhlé sociální reformy, byla posílena práva žen. Libyjské ženy měly za Kaddáfího právo na vzdělání, práci, rozvod, majetek a důchod. Nemusely chodit zahaleny. Libyjské matky pobíraly přídavky na děti, měly bezplatné jesle, bezplatnou zdravotní péči a důchod v 55 letech. Z Libye se stala nejbohatší africká země (per capita). Libyjci neplatili ani za vodu a elektřinu. Voda byla na obydlený sever země přiváděna z přírodních rezervoárů pomocí tzv. Velké umělé řeky. Vše zde uvedené padlo společně s Kaddáfím.
Ivan Klíma
Přidáno: 14.5.2019
Ivan Klíma v roce 1952 napsal článek s názvem "Odhalujeme tajemství Chaty děsu", v němž pilně kritizuje literární tvorbu Jaroslava Foglara, která Klímovi přišla málo levicová. Mimo jiné v článku apeluje na tehdejší komunistickou mládež slovy: "Dej si tedy, soudruhu, otázku: Je pro tebe jako pro svazáka správné, abys četl takové knihy?" Jaroslav Foglar poté mnoho let nesměl publikovat.
Vladimir Iljič Lenin
Přidáno: 26.8.2019
Lenin v sobě nezapřel salonního revolucionáře - příkladného kazatele vody a pijáka vína. Na otázku ohledně jeho eventuálního bydlení v komunálce (коммунальная квартира) Lenin odpověděl: "Víte, příteli, jsem muž spíše starých zvyklostí. Nemohl bych žít pohromadě s tolika lidmi. A soudruzi? Ti ať to zkusí!"
Vladimir Iljič Lenin
Přidáno: 26.8.2019
Leninově kritice neušel ani světoznámý Gončarovův román Oblomov. Lenin protestoval a tvrdil, že Rusové nejsou Oblomovové. Hlavní hrdina románu Ilja Iljič Oblomov se utápěl ve směsi letargie, lenosti, nepochopení okolního světa a nekonečného snění, což ho nakonec přivedlo k předčasné smrti kvůli "civilizačním" chorobám. Lenin jistě neocenil ani fakt, že Oblomovův přítel, ruský Němec Andrej Štolc, představoval pravý opak, dařilo se mu vše, na co sáhl a do značné míry Oblomova chránil před zlým světem.
José Mujica
Přidáno: 8.9.2019
"El Pepe" proslul svým skromným životním stylem. 90% svého platu dával na dobročinnost (Plan Juntos). Žije na chryzantémové farmě své manželky Lucie Topolansky nedaleko Montevidea, do úřadu jezdil starým "broukem", který mu kdysi darovali přátelé. Mujica odmítl jeden milion dolarů od jistého arabského sběratele, neboť by své přátele prodejem brouka urazil. Připustil však, že byl na vážkách; zmíněný milion dolarů by totiž ihned věnoval na charitu.
José Mujica
Přidáno: 8.9.2019
Svět Mujicu velebí především kvůli dvěma opatřením, která v Uruguayi prosadil: Registrovaná partnerství (první země v Latinské Americe) a legalizaci marihuany. Druhá zmíněná úprava není ve skutečnosti tak růžová, jak si mnozí drogově závislí představují. Jde o třicet gramů na osobu a měsíc, v lékárně na občanský průkaz. Vše ostatní zůstává nadále trestné. Důvodem tohoto omezení je především snaha zabránit nájezdům narkomanů z nedalekého Buenos Aires.
Talgat Nigmatulin
Přidáno: 26.8.2019
Nejen "Západ" fandí filmovým padouchům: Po uvedení snímku Пираты XX века chtěla být většina sovětských hochů jako "Salech", nikoliv jako "Děd Sergejevič".
George Orwell
Přidáno: 4.8.2019
Čtenáři, kteří po pracném přelouskání románu 1984 vnímají G. Orwella poněkud diletantsky jako striktního antikomunistu, jemuž při slově "levice" naskakuje husí kůže, by se tuze divili Orwellovým nápadům v jeho další knize Uvnitř velryby: Orwell zde navrhuje znárodnění půdy, železnic, bank a velkoprůmyslu. Pozoruhodná je i Orwellova myšlenka zavedení minimální a maximální mzdy, přičemž rozdíl mezi nimi navrhuje desetinásobný.
Anne Perry
Přidáno: 13.11.2019
V roce 1954 v novozélandském městě Christchurch dvě lesbické přítelkyně - patnáctiletá Juliet Hulme a šestnáctiletá Pauline Parker - společně zavraždily Honorah Parkerovou, matku Pauline. Vylákaly ji na procházku do parku, kde ji ubily cihlou navlečenou v punčoše. Rodina Juliet se totiž chtěla vrátit do Anglie, zatímco samotná Juliet měla být kvůli chatrnému zdraví poslána k příbuzným do Jižní Afriky. Pauline si byla jista, že ji matka za přítelkyní nepustí. Juliet i Pauline ve vězení strávily pět let.
 Reno
Přidáno: 23.9.2019
Reno a Tomáš Hřebíček (starší bratr herečky Petry Hřebíčkové) byli až do léta roku 1989 spolužáci ze ZŠ a také spoluhráči v žákovském týmu ledního hokeje Baník Hodonín.
Jan Ruml
Přidáno: 21.6.2019
V roce 2018 Jan Ruml přerušil protialkoholní léčbu a pokusil se o návrat do vysoké politiky, konkrétně do Senátu na kandidátce Pirátů. Členové Pirátské strany v Plzni Jana Rumla nominovali těsným poměrem hlasů 10:9. V následném celostranickém referendu však 66% hlasujících rozhodlo o stažení Rumlovy nominace. Jan Ruml nemeškal a vrátil žihadlo i s kapkou jedu, kdy Piráty označil za mladou a nezkušenou stranu, která ho připravila o spoustu času.
Jan Ruml
Přidáno: 15.7.2019
Před čtrnácti roky se Jan Ruml pokusit ovlivnit světové dějiny a svým článkem "Bělorus do Evropy, Lukašenko do žopy" se připojil ke kampani za svržení běloruského režimu. Výsledek jeho snahy nejlépe ilustruje současná realita: Alexandr Lukašenko nadále vede nudný a bezvýznamný život běloruského prezidenta, občas přerušovaný podružnostmi typu zprostředkování jednání válčících stran na východní Ukrajině s následným podpisem tzv. Minských dohod. Věhlas Jana Rumla naproti tomu dávno překročil hranice euroatlantického civilizačního okruhu, ať už jde o jeho práci koncipienta v advokátní kanceláři či dvojí pobyt v protialkoholní léčebně.
Antonio de Salazar
Přidáno: 28.10.2019
António de Oliveira Salazar byl dalším politikem, který se proslavil svou neobyčejnou osobní skromností. Pobíral směšný plat, odpovídající dnešním (2019) zhruba čtyřiceti tisícům korun. Nežil v prezidentském paláci, nýbrž ve své vile. Často se stávalo, že do vily někdo zavolal, telefon zvedl samotný Salazar a pokud to nebylo pro něj, hovor předal. Za více než tři desítky let svého faktického panování byl v zahraničí pouze třikrát, z toho dvakrát u Franca a jednou v Lurdech. Salazar se příležitostně svěřoval, že by nejraději strávil život mezi vinicemi, kde vyrostl. Jediným známým koníčkem Salazara bylo řešení matematických úloh. Politik byl svobodný, bezdětný a neexistuje jediné svědectví nebo jiný důkaz o jakékoliv ženě či muži v jeho soukromí.

TV Program

ČT1 - Studio 6 (1994) [TV pořad]

05:59 - 09:00

93 minut již uběhlo
88 minut zbývá do konce

ČT2 - Dobré ráno (1993) [TV pořad]

05:59 - 08:30

93 minut již uběhlo
58 minut zbývá do konce

NOVA - Snídaně s Novou (1994) [TV poř...

05:55 - 08:35

97 minut již uběhlo
63 minut zbývá do konce

Prima - Nový den

07:00 - 09:25

32 minut již uběhlo
113 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 165482
Osobností: 660208
Fotografií: 639288
Plakátů: 308036
Obsahů a biografií: 151761
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Amnestie (2019)

Amnestie
Velmi dobře natočený film,   jen se měl více věnovat   dění ve věznici, a ne   politickým cancům. Bavilo   mne, to, ale také občas   nudilo. více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 5 / 10

Studujeme za školou (1939)

Studujeme za školou
Veselohra z ranku   studentských komedií stylu   známější Školy základ   života. Jsem líná, budu   trošku opisovat z   komentářů níže, ale více >

Autor: Frolíček | Hodnocení: 6 / 10

Návštěvníci (2009) [TV epizoda]

Návštěvníci
Již jsem jednou uvedl, když   hlavní roli hraje Wallace   Langham v roli Davida Hodgese,   tak epizoda nestojí ani za   zlámanou grešli. Hodně více >

Autor: jarda53 | Hodnocení: 4 / 10

Tentokrát mluvme o mužích (1965)

Tentokrát mluvme o mužích
Druhý film pro kina italské   režisérky Liny   Wertmüllerové trochu   připomíná svým názvem   prvotinu Ettore Scoly "Když   dovolíte, budeme více >

Autor: curil | Hodnocení: 7 / 10

Rudolf na ostrově hraček (2001) ...

Rudolf na ostrově hraček
Rudolf s červeným nosom   zažíva ďalšie   dobrodružstvo, tentoraz s CGI   animáciou. Vplyv na príbeh   to však nemá žiadny. Opäť   sa treba obrniť dávkou   benevolencie, riadnou dávkou.

Autor: Manučao | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2020, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.019/0.009
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz