ohodnotit

1492: Dobytí ráje

1492: Conquest of Paradise

Další název:
1492: Dobytie raja (SK)
Žánr:
Rok:
1992
Délka:
155 minut
Premiéra v ČR:
19.2.1993

Obsah filmu 1492: Dobytí ráje

 
Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
dvd obal trailer
Distributor v ČR:
Interama
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazyková verze:
anglická
 
 
Zvuk:
Dolby Stereo
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu 1492: Dobytí ráje >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

martin.stusak.9
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 6.9.2019
Objev Ameriky Kryštofem Kolumbem a jaký to mělo   dopad na domorodé obyvatelstvo. Fenomenální   snímek Ridleyho Scotta, za kterým konkurenční   snímek Johna Glena 'Christopher Columbus: The   Discovery' (1992) dosti zaostává. Překvapí   Gerard Depardieu právě v roli Kryštofa Kolumba.   Zrovna jeho by si před uvedením snímku asi   málokdo dokázal v této roli představit. A   stalo se a ukázalo se, že to byla dobrá volba.   Další trefou do černého byl Vangelis, který   svou hudbou snímek povýšil víc než by kdo   čekal. Historikové si samozřejmě jako obvykle   trhají vlasy nad historickou částí děje, ale   v rámci filmového dobrodružného požitku je   tento fakt druhořadý. Děj se vyvíjí pozvolna   a každé události nechává svůj čas. I když   pravda, třeba hrozící vzpouře na lodi se moc   prostoru zase tolik nedalo. Tím se může zdát   dramatizace krapet nudná a nepatřičná hlavně   v rámci absence nějaké té akce. Jenomže o tom   ten film vlastně vůbec není. Drsné a místy i   drastické scény se objevují až v druhé   polovině snímku, tedy v době začínající   kolonizace objeveného světa, ale to jen v rámci   vjemu samotného Kolumba. Tenhle film je zkrátka   jen o něm, čímž je dán ohled převážně na   jeho charakter. A tak máme tímto možnost ho   vidět jako brilantního, zbožného,   výstředního, sebejistého, neodolatelného a   přísného člověka. Herecký úkol skutečně   nelehký, ale Gérard Depardieu se s tím popral   dobře. Až je škoda, že jeho výkon zastiňují   překrásné a zároveň fascinující scenérie,   kterých tu není zrovna málo. Snímek se tedy   více veze na vážnosti než na popcornové   zábavě, což mnohé diváky zvyklé na   dobrodružství a akci odradí. Těžko říct jak   je na tom příběh založený na skutečných   událostech. To mohou posoudit skutečně jen   historikové, ale po výpravné stránce je   snímek realistický a dá se říci, že i   dechberoucí. Je to snímek, který svým výjevem   může být pro někoho těžko uchopitelný. Po   filmové stránce se jinak jedná o skutečné   mistrovské dílo, jaké umí vizuálně ztvárnit   jen Ridley Scott.
radegaster
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 18.8.2015
Za "velkou louží"
Špičkový a naprosto nádherný snímek.   Obrazově precizní práce, tak, jak je u Scotta   zvykem. Velkolepá výprava, zdrcující   kamera,fantastická Vangelisova hudba, brutální   akční scény, kdy krev stříká až na kameru.   Jen škoda že si neodnesl nějaké ty Oscary.   Minimálně za kameru, výpravu či hudbu by si ho   zasloužil. 90%
volam.sa.pistik
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 19.6.2014
Neviete kde sme? - Predsa na mori
Ach jo, toto bude ťažké. Film má hlavne dva   pre mňa hlavné nedostatky, alebo záležitosti,   ku ktorým mám výtky. Klišé. Obrovská   koncentrácia známych filmových klišé. Dá sa   ospravedlniť starší rok vzniku, ale je ich moc.   Ak je to film z histórie, tak môžeme   očakávať inkvizíciu (oni moc neverili na tých   diablov, skôr nemohli prežiť, že im tak pekné   dievčatá nedali v noci spávať, ono žena vie   počarovať, tak pomsta musela byť krutá,   navyše si myslím, že vykonávatelia boli   sadistickí magori, ktorí si potrebovali   dokazovať, a že sa ľudia na to dokázali   dívať, mi do hlavy teda nejde), môžeme ďalej   očakávať spiatočnícku cirkev (ja sa nehádam,   ale pchať to do každého historického filmu, od   Angeliky, cez Napoleona až po dobytie mesiaca,   môže byť kontraproduktívne), rebela (tu   Kolumbus, i keď si myslím, že skôr mal víziu   a španielski vládcovia zavetrili, veď v   prípade neúspechu nemali čo stratiť),   premúdrelu vládkyňu (asi najhoršia postava   filmu, ono modrá krv a šľachta sa miesili   zväčša medzi sebou, tak ťažko mať o ich   rozume nejakú valnú mienku), "múdre"   dialógy (niekedy by sa skôr nemuseli viesť).   Druhá výtka je tá posledná tretina filmu, kde   som strácal sa a kde som nechápal o čo komu ide   a kto je s kým, jedni s Kolumbom, jedni so   šlachticom, jedni Indiáni s jednými, druhí s   druhými, tretí s oboma, štvrtí s nikým a   ďalší sú akýsi ľudojedi nik nevie odkiaľ.   Navyše Kolumbus píše, ako nenaruší ich pokoj,   ich ráj, ako bude s nimi nažívať v mieri a   druhý raz už tam strieľa s delami. Inu, bielemu   ťažko veriť. Krásne mu to vytmavil náčelník   Indiánov - ty chceš iba naše ženy (tak, moc sa   niet čo čudovať, boli krásne) a zlato (tu už   sa čudujem, to posadnutie ľudí akýmsi plechom,   ktorý tu aj tak všetci raz zanechajú, je   minimálne zvláštne). Koniec uťahaný a úplne   od veci. To boli výtky. Na druhej strane   prekrásne remeselne odvedená práca, zábery,   výprava, kulisy, kostýmy, dokonca ma film do   dvoch tretín aj dosť bavil. Ako farebne to je   prekrásne. Ten záber, keď prvýkrát zhliadli   ostrov, či vyplávanie na more za doprovodu   Vangelisa je úchvatné. Apropo Vangelis, tá   hudba je vo filme dokonalá a vlastne už   nesmrteľná. Inak ale veľmi rozporuplný film
cerfik
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 9.6.2014
Nádherný film, kde na vás opravdu dýchne   atmosféra ještě neposkvrněného ráje a pak   máte možnost sledovat jak vnitřní peklo   "civilizovaného" člověka postupně   začíná zasévat peklo vnější, jež si   každý z nás jako dědic evropské civilizace   nese sebou. Tohle se Ridley Scottovi opravdu   povedlo.
prvosenka
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 5.9.2012
1492: DOBYTÍ RÁJE

Velkofilm Ridleyho Scotta o   životní cestě Kryštofa Kolumba za slávou,   štěstím a obrovskou touhou naplnit svůj   životní sen.

Bohužel předpokládaný   úspěch filmu se nedostavil. A to ani přes to,   že každý záběr je sám o sobě jako obraz do   galerie. Kamera nabízí úchvatnou podívanou.   Jenže ze snímku je možná cítit až   přespříliš okatá touha dát najevo svou   úžasnost. Ono ani snaha po obrovském   poselství se nesmí přehánět. Film je pastvou   pro oči i uši. Co se týče výpravy, kamery,   herců a atmosféry vůbec je to bomba. Bohužel   řada pasáží je zdlouhavá, pomalejší tempo   vyprávění v tomto případě nebylo ku   prospěchu.

Není to sice žádný propadák,   ovšem žádný velký hit se nekonal. Film je   snad až příliš dlouhý, místy dokonce nudný   a nemůže to zachránit ani standardně dobrý   Gérard Depardieu v hlavní roli. Ani úchvatná a   noblesní Sigourney Weaver s jiskřičkami   nadšení v očích, která ztvárnila královnu   Isabelu. Na snímku tak zůstala absolutně   dokonalá jen Vangelisova hudba.

Ridley Scott   nám nabídl nádherný a velkolepý příběh.   Otevření brány nového světa, které   předznamenalo začátek konce indiánského   národa. Ukázal nám drama mnoha lidských   životů, obyčejných prostých lidí, i těch,   kteří svým rozhodnutím přímo měnili dějiny   tehdejšího světa. A i když Dobytí ráje   není úplně dokonalé ani tak pompézní, jak se   čekalo, přesto má tolik dobrých momentů, pro   které stojí zato film vidět.
payo1555
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 20.3.2012
Podle mě skvělý film, skvělý obraz. Sledovat   plavbu Kryštofda Kolumba a vše ještě   podporované krásnou Vangelisovou hudbou.   Zážitek.
enejčel
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 12.1.2012
Ze začátku to vypadá nadějně. Cesta do   ameriky také není špatná, i scény na pevnině   jsou v poho, ale poté film zachvátí nuda a   nedá se na tou koukat. Překvapilo mě, že   snímek natočil ridley Scott. můj oblíbený   režisér to tentokrát nenatočil nejlíp, ale   spíš nejhůř. Takovýto borec z toho mohl   vytěžit víc. Známé tváře jako Sigourney a   Gerard snímek nezachránili. Je to škoda.
Kaaza
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 20.11.2011
Dobytí ráje, který mi bohužel přišlo   chvílemi jako poblití háje, při čemž i já   si občas sahal na tep, jestli se extrmně   nezvyšuje. Snůška nesmyslných pasáží   naprosto dokazuje, že se na natáčení   nepodílela jedna země. Dnes již legendární   soundtrack, který je stejně každému ukradený,   výtečná vizuelní stránka a obstojně   hrající Depardieu... Tyto atributy bezpečně   zajistí, že film funguje a je bez problémů   koukatelný.. Jenže nenabízí vůbec nic navíc.   Nedočkáme se žádné silné scény, která by   nám uvízla na dlouho v paměti, nedozvíme se o   objevení Ameriky vůbec nic nového.. Film se   hrozně snaží být něčím víc, ale je to jen   průměrný blockbuster, který se za několik let   ztratí v propadlišti filmových dějin...   Přesto dávám 7* :)
M.A.G.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 18.11.2011
Tento historický počin je postaven vyloženě na   unikátním hereckém výkonu Gérárda. Zahrál   svou roli skutečně velmi přesvědčivě ( je to   pan herec ) - to se mi líbilo na filmu   nejvíc.
Podle mně, kdyby tam nehrál on, tak   bych asi nedal ani 6.
Film jsem čekal ještě o   něco lepší.
Kuvik
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 3.9.2011
Kvalitne spracovaný príbeh o Kolumbovi od   režiséra Ridleya Scotta, doplnený výbornou   sprievodnou hudbou.
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih14985minih14985Opera ve vinici (1981) 
n
minih25023minih25023Šerifové (1998) 
U.S. Marshals n
minih25535minih25535Truman Show (1998) 
The Truman Show n
minih23386minih23386Za trnkovým keřem (1980) 
Za trnkovým keřem n
minih13325minih13325Na konci světa (1975) 
Na konci světa n
minih4568minih4568Brancaleonova armáda (1965) 
L'armata Brancaleone n
minih19589minih19589Star Trek: Generace (1994) 
Star Trek: Generations n
minih82981minih82981Někdo jako já (2011) 
Eine wen iig, dr Dällebach Kari n
minih44919minih44919Odpadlík (1992) [TV seriál] 
Renegade n
minih63352minih63352Přepadení z hlubin (2008) [TV film] 
Depth Charge n

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

76.3 % (312)
10 - curil
9   - clara.bow
8   - pataamat
9   - martin.stu
7   - Hugin
7   - M.A.G.
7   - PROCESOR
7   - Prasoid
7   - Agostino
6   - Lienocka22
8   - prvosenka
5   - salte
7   - georginaa
7   - ignac1
9   - BinLADIN
8   - Kuvik
6   - enejčel
4   - Chrustyn
5   - Serpentina
6   - volam.sa.p
internet1492: Dobytí ráje (1992)internetinternet
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 167958
Osobností: 664515
Fotografií: 657905
Plakátů: 316191
Obsahů a biografií: 154751

Poslední komentáře

Národní třída (2019)

Národní třída
Chápu, že se asi najde   nemálo lidí co se u toho   pobaví. Je už prostě   taková doba a fungují   takové trendy. Z mého   pohledu je to ale více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 3 / 10

Kto je ďalší? (2018)

Kto je ďalší?
Prvni pribeh nic moc, druhy uz   lepsi a u posledniho pribehu   jsem ani nedutal a nakonec mi   vyrazil dech.

Autor: casesik | Hodnocení: 8 / 10

Tajemství (1993) [TV epizoda]

Tajemství
Z holek jde do tělocvičny   pouze Tereza, stále je   zamilovaná do Kristiána.   Lola pojme podezření, že   mezi Lindou a Kristiánem   něco je, více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 10 / 10

Sladké chvíle (1993) [TV epizoda...

Sladké chvíle
Kristián nahání kluky do   tělocvičny, tam se na něj   vrhnou jeho bývalé milenky.   Zbaví se jich smyšlenou   historkou o bratru - dvojčeti   více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 9 / 10

Poslední legie (2006)

Poslední legie
Dobrodružný, oddechový film   na sobotní odpoledne (ovšem   sledovaný v neděli -:)).   Podtitul „historický“ je   třeba brát s hodně velkou   více >

Autor: charlie1612 | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení