50/50 (2011)

50/50
79.2 %
 
 

Další název: 50/50 - Freunde fürs

    Žánr: komedie / drama
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 99 min.
„Situace je vážná, nikoli však zoufalá.“
Sedmadvacetiletý Adam (Joseph Gordon-Levitt) se živí jako autor rozhlasových pořadů, žije spokojeně v Seattlu a má přítelkyni, malířku Rachael (Bryce Dallas Howard). Nedělá nic, co by potenciálně ohrožovalo jeho život, tedy nekouří, nepije, ani nebere drogy. Když ale navštíví lékaře kvůli chronickým bolestem v zádech, dozvídá se nepříjemnou diagnózu. Má velmi specifický zhoubný nádor a jeho naděje na přežití je zhruba poloviční (odtud také název filmu). Počáteční šok vystřídá odhodlání se s nemocí poprat, i když jeho vztah k Rachael povážlivě ochladne. Pomáhat se mu snaží nejlepší přítel Kyle (Seth Rogen), jenž v jeho stavu vidí jedinečnou příležitost, jak balit ženské, přespříliš úzkostlivá matka (Anjelica Huston), starající se už o nemocného otce, a čerstvá absolventka psychologie Katherine (Anna Kendrick), která mu byla přidělena jako terapeutka.

Snímek 50/50 (2011) vzbudil po svém uvedení značnou pozornost, především kvůli své tématice, podané v překvapivě komediálním balení, a kvůli hereckým výkonům hlavních představitelů. Autor scénáře Will Reiser (bratranec známého herce Paula Reisera) vylíčil vlastní trampoty se zákeřnou nemocí a dočkal se řady ocenění, např. Ceny Independent Spirit Award za první scénář a Ceny Národní filmové rady (NBR). Hlavní představitel Joseph Gordon-Levitt byl za svůj výkon mj. nominován na Zlatý glóbus. O vznik snímku se výrazně zasloužil Reiserův přítel Seth Rogen, který byl jedním z producentů a ve filmu ztělesnil v podstatě sám sebe. Režíroval Jonathan Levine (nar. 1976), který předtím zaujal hororem Všichni milují Mandy Lane (2006) a autorskou komedií Bláznovství (2007).
Česká televize

režie:
Jonathan Levine
 
 
hraje:
Joseph Gordon-Levitt (Adam), Bryce Dallas Howard (Rachael), Seth Rogen (Kyle), Anna Kendrick (Katie), Anjelica Huston (Diane), Marie Avgeropoulos (Allison), Jessica Parker Kennedy (Jackie), Sugar Lyn Beard (Susan), Luisa D'Oliveira (Agabelle Loogenburgenová), Andrew Airlie (Dr. Ross), Lauren Miller (Bodie), Beatrice King, Ryan W. Smith (Joe)
 
 
scénář:
Will Reiser
 
 
kamera:
Terry Stacey
 
 
hudba:
Michael Giacchino
 
 
kostýmy:
Carla Hetland
 
 
střih:
Zene Baker
 
 
zvuk:
Shane Connelly, Wade Barnett, William Skinner
 
 
zpěv:
Bee Gees ("To Love Somebody")
 
 
koproducent:
Tendo Nagenda
 
 
výprava:
Shane Vieau
 
 
výkonný producent:
Nathan Kahane, Ryan Kavanaugh, Tucker Tooley
 
 
producent:
Evan Goldberg, Ben Karlin, Seth Rogen
 
 
překlad:
Jan Feldstein
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.