Ixcanul (2015)

Ixcanul
35 %
 
 

Další název: Ixcanul Volcano; Sopka Sopka Ixcanul;

    Žánr: drama
    Země: Guatemala / Francie
    Premiéra v ČR: 20.2.2020        
    Délka: 90 min.
Debutové drama Jayra Bustamanteho o potomcích Mayů, kteří žijí v odlehlé části Guatemaly, na dohled aktivní sopky. Uhrančivě nasnímaní neherci na úpatí vulkánu, který je připomínkou věčných tradic i současných problémů, získali Bustamantemu na letošním Berlinale Cenu Alfreda Bauera.

Sedmnáctiletá María žije s rodiči v chudém stavení na úpatí aktivní sopky, kde otec dohlíží na kávovou plantáž. Hned v úvodu María vidí, jak se kanec s prasnicí nechtějí pářit, je třeba jim vypomoct rumem. Drsná příroda, s níž člověk vychází, jak to jde, je úchvatným pozadím Bustamanteho filmu, který sleduje Maríino sexuální dospívání. Dívce se líbí kluk z plantáže, s nímž by ráda odjela do Států, rodiče pro ni ale mají lepší partii. „Prožil jsem dětství na guatemalské vysočině, v mayské zemi, obklopené vulkány a prastarými, domorodými tradicemi,“ říká Jayro Bustamante, který doprovázel svou matku, lékařku, která se snažila přesvědčit mayské ženy, aby nechaly své děti očkovat. Bustamante se soustřeďuje na tváře neherců a osudy postav, a tak se umně vyhýbá klišé etnografické filmařiny. Kromě vskutku ohromujících záběrů v širokoúhlém formátu pak film zaujme i rafinovanou zvukovou stopou, kde se prolíná folklórní hudba s autentickými ruchy.
Šimon Šafránek
MFF Karlovy Vary 2015

režie:
Jayro Bustamante
 
 
hraje:
María Mercedes Coroy (María), María Telón (Juana), Manuel Antún (Manuel), Justo Lorenzo (Ignacio), Marvin Coroy (El Pepe), Leo Antún (duchovní vůdce)
 
 
scénář:
Jayro Bustamante
 
 
kamera:
Luis Armando Arteaga
 
 
střih:
Cesar Diaz
 
 
zvuk:
Eduardo Cáceres Staackmann, Julien Cloquet
 
 
producent:
Jayro Bustamante, Maria Peralta, Pilar Peredo, Edgard Tenembaum
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.