Kôkaku kidôtai (1995)

Kôkaku kidôtai
81.2 %
 
 
 
Film na Blu-ray

Další název: Ghost in the Shell; Shell Mobile Force; Armored Riot Police; 攻殻機動隊

    Žánr: animovaný / sci-fi / akční
    Země: Japonsko
    Délka: 82 min.
Fenomén značky Ghost in the Shell se objevil v Japonsku v roce 1989, kdy vyšla pod názvem Mobile Armored Riot Police: Ghost in the Shell manga uznávaného komiksového tvůrce Masamuneho Shirowa. Celosvětovou popularitu nicméně dílu zajistila až jeho filmová verze o šest let později.

Anime režiséra Mamorua Ošiiho se poměrně věrně drží komiksové předlohy odehrávající se v roce 2029. Hlavní hrdinka, kyborg Kusanagi Motoko, jejíž jedinou lidskou částí je mozek, pracuje jako policistka. Velí speciální jednotce Sekce 9, složené téměř výhradně z kyborgů. Nyní pronásledují hackera jménem Loutkař, který patří na seznam nejhledanějších zločinců v zemi. Díky schopnosti nabourat se do mozku jakékoliv osoby a kompletně jí pozměnit vzpomínky, je schopným manipulátorem, jeho inspirativní osobnost se navíc vymkla oficiální kontrole, a musí být proto zničena. Čím blíže se ale Motoko k Loutkařovi dostává, tím více si uvědomuje, že v této kauze figuruje příliš mnoho nesrovnalostí, v rozporu s oficiální verzí vyšetřování. A začne se ptát, kdo je vlastně Loutkař a jak s ním souvisí tajný program umělé inteligence 2051.

Ošiiho sci-fi nenabízí pouhé běžné akční drama, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jedná se o komplikovanou filozofickou úvahu o smyslu lidské existence, provokativní vizi budoucnosti, kde se stírá hranice mezi lidskými bytostmi a roboty, skutečností a uměle vytvořenou realitou. K výjimečnosti filmu přispívá na svou dobu přelomová animace, nechybějí ani zdařilé akční scény, které se prolínají s pomalu plynoucími sekvencemi podkreslenými meditativní hudbou Kendžiho Kawaie.

Zcela právem se toto anime, v mnohém odkazující na snímek Ridleyho Scotta Blade Runner (1982), řadí mezi vrcholy žánru sci-fi. Sourozenci Wachowští mimochodem Ghost in the Shell uvádějí jako zásadní zdroj inspirace pro natočení Matrixu.

Jan Šulc
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017

režie:
Mamoru Ošii
 
 
námět:
Masamune Shirow (komiks)
 
 
scénář:
Kazunori Itô
 
 
kamera:
Hisao Shirai
 
 
hudba:
Kendži Kawai
 
 
výprava-architekt:
Takashi Watabe
 
 
střih:
Shuichi Kakesu
 
 
výtvarník:
Hiromasa Ogura
 
 
mluví:
Akio Ôtsuka (Bateau), Atsuko Tanaka (major Motoko Kusanagi), Iemasa Kayumi, Tamio Ôki, Yamadera Kôichi (Togusa)
 
 
zvláštní efekty:
Mutsu Murakami
 
 
producent:
Mitsuhisa Ishikawa, Ken Iyadomi, Šigeru Watanabe, Yoshimasa Mizuo, Ken Matsumoto
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.