Napoleon (1927)

Napoleon (Napoléon)
73.3 %
 
 

Napoléon

Další název: Abel Gance's Napoleon

    Žánr: životopisný / historický / drama / válečný
    Země: Francie
    Délka: 330 min.
„Stěžejní dílo francouzské meziválečné kinematografie slavného režiséra Abela Gance“
NAPOLEON je jedinečným dílem a jedním ze základních pilířů francouzské kinematografie němé éry z tvorby významného režiséra a také extravagantního bohéma Abela Gance. Gance se ve světě filmu pohyboval zhruba od roku 1908 a po první světové válce začal točit velikášsky pojaté příběhy, v nichž dostávala značný prostor jeho láska k historii. Ovlivněn zahraničními režiséry chystal od počátku dvacátých let velkolepou epopej o svém oblíbenci, slavném vojevůdci Napoleonovi.

Zásadním problémem vzniku filmu, který nakonec neumožnil realizovat projekt v plné šíři, byl nedostatek peněz. Kromě francouzských producentů podpořili Ganceho německý průmyslník Hugo Stinnes a ruský podnikatel Vladimir Vengerov. Natáčet se začalo v roce 1925 a práce trvaly do následujícího roku. Životopisný epos začíná předehrou ve vojenské škole v Brienne, pokračuje dalšími peripetiemi soukromého i veřejného života přes první vojenské úspěchy a končí italským tažením v roce 1796. Důležitým prvkem příběhu je orel, který jako symbol i Napoleonův patron prostupuje celým filmem. Abel Gance měl původně v plánu natočit dalších pět pokračování, ale jeho vize ztroskotaly na nedostatku finančních prostředků. Gance byl především umělec (sám se považoval za Victora Huga filmového plátna) a ekonomické aspekty jej příliš netížily. Své mecenáše rozmáchlým napoleonským eposem téměř zruinoval a k tématice se později vracel již jen s omezenými prostředky.

Natáčení probíhalo na řadě míst spojených s různými etapami Napoleonova života, takže exteriérové záběry byly pořízeny na Korsice, v Brienne, Toulonu, samozřejmě i v Paříži. Gance měl k dispozici nejen známé herce, ale i několik tisíc komparzistů, což mu umožnilo věrohodně realizovat scény s revolučním davem i bitevní vřavu. Do dějin svétového filmu vstoupil NAPOLEON především inovačními přístupy v technologiích. Gance již dříve experimentoval s kamerou a v NAPOLEONOVI aplikoval princip tzv. odpoutané kamery, který značně přispěl k větší dynamičnosti děje. Kromě Ganceho režijní práce si zmínku tím pádem zaslouží i kameramani Léonce-Henri Burel, Jules Krüger a Joseph-Paul Mundwiller, kromě toho režisérovi asistovaly další později známé osobnosti jako Viktor Turžanskij nebo Anatole Litvak.

Do hlavní role slavného vojevůdce byl obsazen Albert Dieudonné, který díky fyzické podobě Napoleona hrál víckrát. Sám Abel Gance si přisoudil roli jednoho z revolučních vůdců, pozornost poutaly i krásné ženy jako Annabella nebo Suzanne Bianchetti. Jinak se ovšem ve větších rolích objevili dnes již neznámí herci, naproti tomu epizodní výstupy bezejmenných figurek obstarala řada později výrazných osobností francouzského herectví.

Film měl premiéru v pařížské Opeře 27. dubna 1927. Původní Ganceho dílo, byť jen v torzovitém stavu, mělo minutáž pro běžné promítání v kinech nepřijatelnou (7 hodin a 20 minut), proto bylo sestříháno na délku 220 minut. V jiných zemích (například v USA) byl ovšem film promítán s minutáží o mnoho delší. NAPOLEON bývá dodnes jako stěžejní dílo francouzské kinematografie prezentován na nesoutěžních přehlídkách různých festivalů, v různých zemích se již dočkal i vydání na DVD.  Autor: argenson

režie:
Abel Gance
 
 
hraje:
Albert Dieudonné (Napoleon), Gina Manès (Joséphine de Beauharnais), Abel Gance (Louis Saint-Just), Suzanne Bianchetti (královna Marie Antoinetta), Philippe Hériat (Antonio Salicetti), Marguerite Gance (Charlotte Corday), Antonin Artaud (Marat), Pierre Batcheff (generál Lazare Hoche), Eugénie Buffet (Laetitia Bonaparte), Max Maxudian (Barras), Annabella (Desirée Clary), Henri Baudin (Santo-Ricci), Roger Blum (Talma), Georges Cahuzac (vikomt de Beauharnais), Léon Courtois (generál Carteaux), Sylvio Cavicchia (Lucien Bonaparte), Gilbert Dacheux (generál du Teil), Pierre Danis (plukovník Muiron), Georges Lampin (Joseph Bonaparte), Alexandre Mathillon (generál Schérer), Francine Mussey (Lucille Desmoulins), Maurice Schutz (Pasquale Paoli), Suzy Vernon (paní Récamierová), Robert Vidalin (Camille Desmoulins), François Viguier (Couthon), Jean d'Yd (La Bussière), René Jeanne (profesor de Briancon), Paul Amiot (Fouquier-Tinville), Armand Bernard (Jean-Jean), Pierre Ferval (mnich), Edmond T. Gréville (mnich), Joë Hamman (Bågskytt), Léon Larive (ředitel vojenské školy v Brienne), Jean Mitry (důstojník), Jean Tissier (voják), Marcel Pérès (mnich), Philippe Rolla (generál Masséna), Paul Franceschi (učitel zeměpisu), Daniel Mendaille (Fréron), Louis Vonelly (André Chenier), Guy Favières (ministr Fouché), Henri Beaulieu (Beaumarchais), Pierre Morin (voják), Max Tréjean (voják), Roger Blin (Calmelet), Albert Bras (Monge), Henry Bonvallet (generál Menou), Robert Arnoux (poslanec Konventu), André Cerf (voják), Jean Wells ((neuveden)), Robert Guilbert (kapitán Le Marois)
 
 
scénář:
Abel Gance
 
 
kamera:
Jules Krüger, Léonce-Henri Burel, Joseph-Louis Mundwiller
 
 
hudba:
Arthur Honegger
 
 
střih:
Abel Gance
 
 
masky:
Boris de Fast
 
 
asistent režie:
Pierre Danis, Anatole Litvak, Viktor Turžanskij, Alexandr Volkov, Jean Mitry
 
 
výprava:
Alexandre Lochakoff, Eugène Lourié
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.