Četnické humoresky (1997) [TV seriál]

Četnické humoresky
85.8 %
 
 
 
 
    Žánr: krimi / komedie
    Země: Česká republika
    Délka: 90 min., 39 dílů, 3 série po 13 dílech (díl průměrně 90 min
„Příběhy z brněnské četnické pátrací stanice“
Úvodních třináct dílů televizního seriálu Četnické humoresky, které vyrobila v brněnském televizním studiu tvůrčí skupina Josefa Souchopa a Dariny Levové a režíroval Antonín Moskalyk, se odehrává v období první republiky (kolem poloviny 30. let) a námětově těží z existence četnických pátracích stanic, předchůdkyň dnešní kriminální služby, a případů zločinnosti, které stanice řešily. Četnictvo bylo za první republiky klíčovou institucí, podílející se na pátrání a odhalování trestné činnosti - a to především na venkově a v menších městech (ve větších městech fungovaly státní policejní úřady dnešního typu). Četníci z pátracích stanic žili ve svých rajónech přímo mezi lidmi, často velmi asketicky, byli neúplatní, ale měli pochopení pro lidské slabosti, a proto požívali značné vážnosti a úcty. Četníci z "pátraček" dosahovali udivujícího procenta objasněnosti případů, především díky znalosti místního prostředí a odborných znalostí mužstva a speciálních útvarů. Také stavovská "zavilost", s níž příslušníci sboru stíhali zločin, byla pověstná. Dopadení určitého pachatele po letech nebylo tak mimořádné. Díky důsledné evidenci a prověřování všech souvisejících nitek se nejednou četníkům podařilo vyřešit i případy, na nichž si vylámala zuby státní policie. Příběhy Četnických humoresek jsou inspirovány autentickými případy a osudy mužů v typické výstroji a výzbroji, roztroušených od nejzápadnější Aše až po nejvýchodnější výběžek Zakarpatské Ukrajiny. (V nejvyšších stavech mělo četnictvo 14 000 lidí.) Seriál ve své žánrové poloze doslova objevuje dosud velmi řídce nebo jednostranně mapované prostředí a mechanismy četnictva. Právě detailní zájem odborného poradce (a autora námětů) mjr. Michala Dlouhého o tuto problematiku byl duchovním impulsem ke vzniku projektu.
Seriál Četnické humoresky byl natočen v reálných prostředích střední a jižní Moravy a v Brně. Sídlo brněnské četnické pátrací stanice, v níž v našem seriálu slouží deset mužů a služební pes Argo, bylo zřízeno v areálu bývalých vojenských kasáren na Staňkově ulici v Brně. Páteří jednotlivých dílů seriálu je obvykle dvojice kriminálních případů, jednoho závažného a druhého méně závažného, někdy dokonce i směšného. Pokaždé však následuje rozuzlení včetně dopadení a usvědčení pachatele.

Ústřední postavou celého seriálu je Karel Arazím, zpočátku štábní strážmistr, později praporčík a vrchní strážmistr, v podání populárního Tomáše Töpfera. Jeho "pravou ruku" představuje Ivan Trojan. Vrchního šéfa pátračky hraje Petr Kostka. K těmto třem základním pilířům přistupují další členové pátračky - Stanislav Zindulka, Zdeněk Junák, Jan Grygar, Erik Pardus, Aleš Jarý, Pavel Doucek a František Švihlík. Pravidelně se budeme setkávat i s ženskými postavami - majitelkou květinářství Ludmilou Horkou (v podání Aleny Antalové) - Arazímovou známostí, s níž se nedokáže ani oženit a ani rozejít, s hospodyní pátračky Andělou (Andrea Elsnerová) a s manželkou velitele stanice Šiktancovou (Zdena Herfortová). Občas zasáhne také ze Zemského velitelství služebně vysoce postavený dr. Kostroun (Karel Janský), Arazímův bývalý legionářský spolubojovník, který nad ním drží ochrannou ruku - především při jeho "průšvizích".

Česká televize

hraje:
Josef Abrhám, Jiří Nebenführ (Kraus), Jiří Vobecký (Vrátný), Martina Preissová (sestra Jitka), Martin Trnavský (fotograf), Helena Korejtková (sekretářka), Kateřina Horáčková-Mendlová (služka u sedláka), Jan Kruba ((3.)), Marek Rotschein, Lumír Peňáz, Miroslav Rataj, Dušan Sitek, Jaroslava Franková Tihelková, Miloslav Maršálek (Koblížek), Karel Hoffman (Rousek), Karla Pyšková (Rousková), Michal Gulyáš (Jarda), Vojtěch Polanský (předseda parlamentu), Dana Páralová (role neurčena), Libuše Pehalová (role neurčena), Renate Trefilová (role neurčena), Eva Hrdličková (role neurčena), Markéta Skotalová (role neurčena), Milan Potůček (role neurčena), Petr Cupák (role neurčena), Eliška Pavlíková (role neurčena), Petr Vlašic (role neurčena), Jitka Kloudová (Bětka Rýdlová), Libuše Billová (Maruška), Eva Lesáková (role neurčena), Antonín Kala (role neurčena), Pavel Faus (role neurčena), Věra Zástěrová (role neurčena), Lubomíra Sonková (sousedka), Kateřina Rakovčíková (role neurčena), Petr Novák (role neurčena), Sandra Látalová (role neurčena), Karel Riegel (role neurčena), Hynek Kubasta, Karol Csino (Kvido), Oldřich Navrátil (Bitler), Petr Veselý (Adolf), Zdeněk Palusga (Kuřidým), Michal Pavlata (Rapl), Zlata Adamovská (Tesařová), Michal Vavřich (Tesař), Michael Hofbauer (Nohsled), Jiří Rychtecký (vojín Voctář), Václav Baur (pan Očko), Jiří Ployhar (šofér), Michal Zelenka (skladník), Petr Burian (závozník), Jiří Balcárek (soudní lékař), Pavel Juřica (důstojník z inspekce MNO), Miroslav Kudela (stavební inženýr), Martin Faltýn (muž z CO), Jindřich Kotula (první výrostek), Lukáš Melník (druhý výrostek), Věra Janků (role neurčena), Martin Novotný (role neurčena), Martin Pospíšil (role neurčena), Jiří Skovajsa (role neurčena), Richard Svoboda (role neurčena), Helena Jará, Robert Mikluš, Bohumila Dolejšová (staniční sestra), Vlasta Kalendová (Agáta)
 
 
divadelní herec:
Lenka Novotná (studentka gymnázia, zdravotní sestra)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.